Pierwszy Taniec tańczony do utworu z płyty CD czy do muzyki granej przez Zespół na żywo?

Pierwszy Taniec tańczony do muzyki z płyty CD czy do muzyki granej przez Zespół na żywo?

Jedni wolą zatańczyć spontanicznie do utworu granego przez orkiestrę inni przygotować choreografię i wystąpić bezpiecznie do utworu puszczonego z płyty CD.

A jakie jest Wasze doświadczenie?

Z jednej strony utwór wykonywany na żywo w porównaniu do odegranego z płyty różni się kolosalnie (oczywiście zależy jakie wykonanie), ale zazwyczaj dodaje tańcu elegancji, gracji i spontaniczności, z drugiej zaś strony praca „na żywym organizmie” czasem kończy się jakimiś wpadkami, zwłaszcza gdy eksperymentuje się przed samym wyjściem na parkiet.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o tym aby na czas prób poprosić orkiestrę o cover/demo tzn. Wasz wybrany kawałek w ich wykonaniu, tak żeby podczas głównego występu nie został odegrany inaczej tzn. na „inną nutę”.

Oprawą wesel zazwyczaj zajmują się profesjonaliści, więc jeśli Wasz wybór padł na taki właśnie zespół bez problemu powinniście otrzymać dostęp do ich nagrania, ażeby tak samo profesjonalnie móc przygotować się do Waszego Pierwszego Tańca. Nie dajcie nabrać się na błahe wymówi typu: „…zagramy tak samo jak oryginał…” – takie stwierdzenie nie powinno mieć miejsca! Wyobraźmy sobie sytuację kiedy to na próbach ćwiczycie do oryginalnego utworu, wszystko wychodzi Wam pięknie w takt, a na weselu orkiestra postanowi coś ominąć, skrócić, przedłużyć, podłożyć inny podkład – i niby wszystko jest tak samo ale w tańcu to już zupełnie „inna bajka”.

Jeśli jesteście bardzo zaangażowani w Wasz taniec, poświęcacie wiele czasu na próby i uczycie się również techniki improwizacji – Pierwszy Taniec do muzyki wykonanej przez orkiestrę na żywioł nie będzie stanowił dla Was problemu 🙂 poradzicie sobie w każdej sytuacji ale należy pamiętać, że praca z zespołem różnie się kończy bo jakby nie patrzeć jest to „praca na żywo”, więc zawsze jakaś mała wpadka jest możliwa i oczywiście dopuszczalna.

Utwór na płycie to pewny i dla większości niedoświadczonych par trafny wybór. Nie okaże się przecież w trakcie tańca, że płyta zagra inaczej. Wato tylko przed Waszym występem sprawdzić płytę, czy nie ma rys i czy nie zatnie się w najlepszym momencie Waszego Tańca 🙂

Wpis z książki „Pierwszy Taniec” Izabela Żak

Artykuł: Izabela Żak

 

Choreografia: Izabela Żak

Zdjęcia: Michał Dąbek – Gimmickz Photography

 

Zapraszam i zachęcam do dzielenia się swoimi opiniami i doświadczeniami <3

KREATOR.TANCA Izabela Żak

Zostaw swój komentarz