Pierwszy taniec – jak dobrać idealne buty? OTO JEST PYTANIE!

Często na moich zajęciach rozmawiam z parami o obuwiu. Nie jest to zacięta dyskusja, raczej wymieniamy się poglądami i doświadczeniami w użytkowaniu ów butów. Zawsze staram się wysłuchać o problemach związanych z zakupem nowych butów, zdarza się, że zakup nie ogranicza się do 1 pary, często dochodzi do wydania nie małej sumy pieniędzy, a w konsekwencji użytkowania aż 3-4 par butów podczas jednej uroczystości. 1 para do kościoła, 2 para na Pierwszy Taniec, 3 i 4 para do swobodnego tańca z gośćmi. Toż to istne szaleństwo! Nigdy nie namawiam w rozmowie do zakupu butów tanecznych, zawsze staram się przedstawić parze plusy i minusy użytkowania takich butów i tak będzie również w dzisiejszym poście.

Od czego warto zacząć poszukiwania?

Oprócz sukni ślubnej buty są następną w kolejce, najważniejszą częścią garderoby damskiej. Dlatego nie warto zostawiać ich zakupu na sam koniec, gdyż od nich w dużej mierze zależy powodzenie Waszego wystąpienia. Najlepiej zakupić buty przed przymiarką sukni aby dopasować ją do wysokości butów.  Wybór butów jest trudny, ale przy odpowiedniej selekcji sklepów da się w prosty sposób wybrać idealną parę.

Zwykłe buty wyjściowe niestety są mało funkcjonale. Nowa moda odkrywa przed nami „piękno zewnętrzne” buta ale rzadko kiedy „piękno wewnętrzne”. Projektanci kierując się nowymi trendami bardzo często zapominają o funkcji, jaką buty powinny spełniać. Buty taneczne są staranniej wykonane, do ich wyprodukowania używa się lepszych materiałów przez co są bardziej miękki, elastyczne i lepiej kształtują się do stóp dzięki czemu można przetańczyć w nich wiele godzin. Aby wyjść naprzeciw młodym parom niektóre sklepy z obuwiem tanecznym wprowadziły serię profesjonalnych butów tanecznych w gamie ślubnej. Bogata kolorystyka, fason i model buta można dobrać w sklepie z pomocą sprzedawcy. Jeśli traficie do sklepu w którym sprzedawca zna się na rzeczy, podpowie Wam jak dobrać idealną parę do Waszych stóp, jeśli nie mieliście takiego szczęścia warto wiedzieć na co zwracać uwagę podczas wyboru.

Obcas.

Jak wysoki obcas wybrać?

Wszystko zależy od Twojego doświadczenia w użytkowaniu obcasów. Jeśli zdecydujesz się na buty ze zbyt wysokim, jak na swoje możliwości, obcasem, może okazać się, że sam spacer w nich będzie nie lada wyzwaniem, a co dopiero wykonanie jakichś trudnych figur zawartych w Waszej choreografii tanecznej. Cała uroczystość jak i Pierwszy Taniec musi być przyjemny, a nie stanowić źródło niepotrzebnego stresu lub, co gorsza, przyczynić się do wpadki, bądź wypadku na parkiecie. Pamiętaj żeby wybrać buty, w których będziesz czuć się dobrze, stabilnie, swobodnie i komfortowo. Osobiście preferuję buty 1,5-2,5 cala (4-7 cm)

Możesz dokonać wyboru pomiędzy obcasami: szerszymi (flare/kielich) – najbardziej stabilny obcas, a węższymi (slim/szpilka) – dla bardziej zaawansowanych, bądź płaskimi (klocek).

obcas flare 2,5″

Rozmiar i fason.

Bardzo ważne jest idealne dobranie buta do rozmiaru stopy ale również do jej budowy anatomicznej. Przed przymiarką stopę należy dokładnie zmierzyć metrówką, bądź użyć sprzętu do zdjęcia miary. Po dłuższym użytkowaniu buty z pewnością rozciągną się i dopasują do twojej nogi także pamiętaj żeby nie kupować o rozmiar większych. Są różne typy butów, jedne lepiej będą układały się do szczupłej stopy, inne do szerszej, najlepiej przymierzyć buty i pochodzić w nich po sklepie w celu doboru idealnej pary. Jeśli cierpisz na halluksy nie wybieraj butów paseczkowych tylko pełne, albo cześciowo zakryte.

Podbicie.

Buty taneczne podszyte są skórzanym podbiciem, dzięki czemu łatwiej jest robić obroty i wygodniej tańczy się na tępym parkiecie, natomiast buty wyjściowe (eleganckie) łatwiej oswoić ze śliskim parkietem, gdyż przy gumowym podbiciu nie ślizgamy się w ogóle. Wychodząc naprzeciw Pannom Młodym, niektóre sklepy z obuwiem tanecznym posiadają w swojej ofercie gamę butów z kolekcji ślubnej. Znaleźć tam możemy  buty taneczne z podbiciem gumowym, czyli wygoda, stabilność i elegancja w jednym! Do pełni szczęścia na każdy obcas możemy dokupić nakładki sylikonowe dzięki którym nie poniszczymy parkietu podczas treningu ale również dzięki ich gumowej konstrukcji zapobiegną poruszaniu, chybotaniu i ślizganiu naszego obcasa.

 

 

 

 

 

Cena.

Cenowo buty taneczne od butów zwykłych – wyjściowych, nie różnią się znacznie, ale mając na uwadze, że kupujesz 3 pary butów wyjściowych na ten wieczór, buty taneczne będą Cię kosztowały o wiele mniej. Przy zakupie butów tanecznych z pewnością odpada Wam opcja dokupienia kolejnych par „na dalszą część wieczoru”, gdyż spokojnie spędzicie noc w jednej.

 

 

Jeśli dokonaliście już zakupu i z jakiś przyczyn Wasz wybór nie padł na buty taneczne (bo np. za późno przeczytaliście tego posta 😉 ) poniżej zdradzam techniki radzenia sobie z „niesfornym pantofelkiem”:

  • »  Jeśli buty są ciasne, a Twoja noga męczy się w nich z każdą minutą, najprostszym sposobem będzie rozbicie ich na drewnianym prawidle u szewca.
  • »  Jeśli but „pije Cię”, włóż do niego mokre skarpety i pozostaw na noc (warto zapytać sprzedawcę, czy stosując tę praktykę nie ulegnie zniszczeniu materiał Twojego buta; jeśli masz obawy, użyj bezpiecznego sprayu do rozciągania obuwia, np. Kiwi Shoe Stretch).
  • »  Jeśli chcesz, żeby były nieco luźniejsze, można założyć na nogę 3 pary grubych skarpet i rozchodzić buty w domu.
  • »  Jeśli czujesz, że się ślizgasz, delikatnie zetrzyj podeszwę papierem ściernym.
  • » Możesz też do zwykłych szpilek dokupić sylikonowe nakładki na obcas (dzięki nakładkom zapobiegniesz poślizgowi oraz nadmiernemu chybotaniu się obcasa, nakładki dostępne są dla każdego rodzaju obcasa wąskiego jak i szerokiego (zakupu możecie dokonać w internecie (np.allegro), bądź stacjonarnie w sklepie tanecznym).
  • »  Aby zapobiec odciskom i obtarciom, posyp miejsce ucisku odrobiną talku.

AUTOR: KREATOR TANCA Izabela Żak

SKLEP: ALL FOR DANCE

Buty JUANITA łososiowa satyna, podeszwa welurowa, obcas flare 2,5″ (ok. 7,5 cm). Nakładki  na obcasy (rozmiar cuban).

POZDRAWIAM!

KREATOR TANCA.

Zostaw swój komentarz